Wybór aparatów słuchowych

        Coraz więcej osób ma problem z niedosłuchem. Utrata słuchu często następuje powoli i nie towarzyszą jej żadne dodatkowe dolegliwości, dlatego przez długi czas możemy nie zdawać sobie sprawy z faktu, iż nasz słuch się pogarsza. Podstawowym objawem początkującej utraty słuchu jest pogorszenie rozumienia mowy. Osoba niedosłysząca zazwyczaj stwierdza, że słyszy rozmówcę ale nie jest w stanie zrozumieć wypowiadanych przez niego słów. Przez to w trakcie rozmowy z osobą niedosłyszącą często trzeba kilkakrotnie powtarzać niektóre zdania, mówić wolniej, wyraźniej oraz głośniej. Można zauważyć również  o wiele głośniejsze słuchanie radia lub telewizji. Osoba niedosłysząca w trakcie rozmowy najczęściej skupia swój wzrok na ustach rozmówcy, po to aby wspomóc się czytaniem z ruchu jego warg i jak najlepiej zrozumieć wypowiadane przez niego słowa. Wszystkie te czynniki wpływają nie tylko na styl życia osoby niedosłyszącej ale również na styl życia osób jej bliskich, które mają z nią kontakt na co dzień.

 

 

 Często nasi Pacjenci zadają nam podstawowe pytanie: Czy niedosłuch da się wyleczyć?

       Jest to zależne od rodzaju niedosłuchu, z którym się zmagamy. Niedosłuch spowodowany przez dysfunkcję tzw. przewodzeniowej części ucha jest uleczalny. Przyczyną występowania tego rodzaju niedosłuchu są  np. zapalenia ucha, stany pogrypowe,  perforacja błony bębenkowej, nadmierna ilość woskowiny lub zmiany w obrębie ucha środkowego. Po usunięciu przeszkody utrudniającej przewodzenie dźwięku nasz słuch najczęściej wraca do normy.

       Natomiast w przypadku gdy uszkodzona zostaje tzw. odbiorcza część ucha, to niedosłuch jest nieodwracalny i jedynym rozwiązaniem przywrócenia słuchu jest założenie aparatów słuchowych. Taki rodzaj niedosłuchu najczęściej towarzyszy osobom starszym (starzenie się narządu słuchu) i charakteryzuje się brakiem rozumienia mowy (Pacjenci słyszą ale nie rozumieją wypowiadanych słów).

 

W dalszej części artykułu przedstawimy etapy zakupu aparatu słuchowego:

  • Pierwszym etapem jest wykonanie badania słuchu w celu zweryfikowania rodzaju niedosłuchu oraz potrzeby założenia aparatu słuchowego. Na podstawie badania dobierany jest również odpowiedni rodzaj aparatu.
  • Następnie z wynikiem badania słuchu należy udać się do lekarza laryngologa, który na podstawie badania wystawi wniosek o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia na aparaty słuchowe. Wysokość dofinansowania wynosi 700 zł na każdy aparat słuchowy. Z takim wnioskiem należy wrócić do naszego gabinetu i w momencie zakupu aparatów słuchowych nasi Protetycy rozliczą również dofinansowanie.
  • W naszych gabinetach istnieje możliwość przetestowania aparatów słuchowych i porównania różnych ich modeli jeszcze przed zakupem, po to aby wybrany aparat był jak najlepiej dopasowany do oczekiwań naszych Pacjentów.

 

 

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o aparatach słuchowych, to zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem: 61 866 76 31