Aparat słuchowy z 1974 roku

Powstanie aparatów słuchowych zostało zapoczątkowane pod koniec dziewiętnastego wieku, kiedy to Aleksander Graham Bell opracowywał dla swojej żony prototyp aparatu słuchowego. Nie przewidywał on wówczas jakie skutki przyniesie ten wynalazek dla wielu pokoleń osób cierpiących z powodu ubytku słuchu. Na przełomie lat urządzenie to, zostało zmodernizowane, a rozwój techniki i pogłębianie wiedzy z zakresu medycyny i akustyki, spowodował, że świat dźwięków stał się dostępny dla ogromnej liczby pacjentów z wadami słuchu. Jeszcze na przełomie XVIII i XIX w. często stosowane były tzw. tuby słuchowe, natomiast już w latach dwudziestych ubiegłego wieku zaczęły dominować aparaty słuchowe pudełkowe, lub noszone w podręcznych walizkach. Jeden z takich aparatów jest obecnie dostępny na wystawie w naszym gabinecie w Katowicach. Jest to ważący “zaledwie” kilogram, przenośny aparat słuchowy wyprodukowany w 1974 roku. 

 

Rewolucja technologiczna  nie tylko zmieniła sposób naszej pracy i przedefiniowała pojęcie rozrywki, ale ułatwiła też życie wielu niedosłyszących osób. Dziś aparaty słuchowe dobierane są indywidualnie, jak okulary, są praktycznie niewidoczne, a ich funkcje dodatkowe pozwalają  na bezprzewodową łączność z prawie każdym urządzeniem emitującym dźwięki. Dzięki cyfrowej technologii współczesne aparaty słuchowe znacząco tłumią nieprzyjemne szumy i pozwalają lepiej usłyszeć mowę oraz muzykę.

 

Źródła: https://www.pfm.pl/artykuly/od-trabki-do-elektronicznego-cacka/1469http://www.audioprotetyka.eu/pl/160/158/116/Rozwoj_aparatow_sluchowych/https://www.swiatsluchu24.pl/historia-aparatu-sluchowego/