Jak rozpoznać niedosłuch u swoich bliskich?

 

      Wiele osób borykających się z utratą słuchu nie jest w stanie się z tym pogodzić. Nasi Pacjenci często wypierają myśl o pogarszającym się zmyśle słuchu, mając nadzieję na to, że z czasem problem zniknie. Ubytek słuchu jest nie tylko sprawą naszych niedosłyszących Pacjentów. To często wspólny problem ich partnerów i członków rodzin. Jeśli zauważyłeś u członka rodziny lub znajomego problem ze słuchem to zachęcamy Cię do przeczytania naszego artykuły.  Pomóż bliskiemu podjąć decyzję o wizycie w naszym gabinecie i bądź jego towarzyszem na drodze do lepszego słyszenia.

 

      Jeśli znasz kogoś, kto cierpi na nieleczoną utratę słuchu, prawdopodobnie zauważasz, jak jego zachowanie społeczne uległo zmianie. Osoby takie mogą zacząć wycofywać się z życia towarzyskiego, odczuwać wstyd, poczucie winy lub gniew wynikający z powodu problemów komunikacyjnych. Mogą także stać się bardziej samokrytyczne, sfrustrowane i przygnębione, a wręcz wykazywać symptomy depresji.

 

  • Jak rozpoznać niedosłuch u swoich bliskich?

      Podstawowym objawem początkującej utraty słuchu jest pogorszenie rozumienia mowy. Osoba niedosłysząca zazwyczaj stwierdza, że słyszy rozmówcę ale nie jest w stanie zrozumieć wypowiadanych przez niego słów. Przez to w trakcie rozmowy z osobą niedosłyszącą często trzeba kilkakrotnie powtarzać niektóre zdania, mówić wolniej, wyraźniej oraz głośniej. Można zauważyć również  o wiele głośniejsze słuchanie radia lub telewizji. Osoba niedosłysząca w trakcie rozmowy najczęściej skupia swój wzrok na ustach rozmówcy, po to aby wspomóc się czytaniem z ruchu jego warg i jak najlepiej zrozumieć wypowiadane przez niego słowa. Wszystkie te czynniki wpływają nie tylko na styl życia osoby niedosłyszącej ale również na styl życia osób jej bliskich, które mają z nią kontakt na co dzień.

      Jeśli zauważyłeś u kogoś bliskiego takie objawy, to powinieneś spróbować udzielić mu jak najlepszej pomocy w kierunku terapii polegającej na polepszeniu słyszenia. Czasami osoba niedosłysząca nie jest świadoma, że traci słuch, czasami po prostu temu zaprzecza. W takich przypadkach trzeba wykazać się odwagą, cierpliwością i wytrwałością, by bliski zaakceptował sytuację i pomóc mu zrobić pierwszy krok w kierunku do lepszego słuchu.

 

  • Jeśli nadal masz wątpliwości co do jakości słyszenia możesz spróbować zrobić badanie słuchu on-line:

https://www.bernafon.pl/hearing-aid-users/hearing/hearing-test

 

 

      W naszych gabinetach zachęcamy Pacjentów aby na wizyty doboru lub dopasowania aparatu słuchowego zabierali ze sobą kogoś bliskiego. Pomoc i wsparcie w takich chwilach jest bardzo ważne. Dodatkowo pierwszy kontakt z aparatem słuchowym może być dla osoby niedosłyszącej skomplikowany. Na pierwszej wizycie przekazujemy naszym Pacjentom dużo informacji na temat użytkowania aparatów słuchowych oraz ich pielęgnacji. Przejęci nową jakością słyszenia Pacjenci mogą nie zapamiętać wszystkich ważnych informacji, dlatego warto w takiej sytuacji pomóc i towarzyszyć naszemu Pacjentowi w poznawaniu na nowo dźwięków.

 

Oferujemy również możliwość wykonania takiej wizyty (łącznie z badaniem słuchu) w domu naszego Pacjenta.

 

 

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przebiegu wizyty lub umówić się na nią to zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem: 61 866 76 31.