Jeden czy dwa aparaty słuchowe?

 

Wielu pacjentów odwiedzających nasze gabinety zadaje sobie podstawowe pytanie „Jeden czy dwa aparaty słuchowe?”. W poniższym artykule opiszemy jakie są korzyści z korzystania z dwóch aparatów słuchowych.

 

 

 

 

        Słuch to narząd parzysty, dlatego ubytki słuchu zazwyczaj występują obuusznie. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszą opcją jest zastosowanie dwóch aparatów słuchowych niż jednego. Badania wykazują, że pacjenci korzystający z dwóch aparatów słuchowych są znacznie bardziej zadowoleni z efektów ich użytkowania, niż ci, którzy decydują się tylko na jeden aparat.

 

Korzyści z używania dwóch aparatów słuchowych:

 

  • Przy protezowaniu tylko jednego ucha istnieje ryzyko powstania tzw. deprywacji słuchowej. Zjawisko to polega na wyciszaniu przez mózg dźwięków pochodzących z ucha nieprotezowanego, w którym występuje niedosłuch, co ma negatywny wpływ na jakość słyszenia oraz powoduje pogłębienie niedosłuchu w uchu bez aparatu słuchowego.

 

  • Pacjent korzystający z dwóch aparatów słuchowych słyszy stereofonicznie, czyli tak, jak w przypadku osób prawidłowo słyszących. Dźwięki dobiegające z otoczenia powinny być równomiernie rozłożone względem obydwu uszu, wtedy uzyskuje się najlepszą jakość słyszenia.

 

  • Nowoczesne aparaty słuchowe naśladują zachowanie podstawowych funkcji słuchu, w tym słyszenia przestrzennego. Mikrofony wszechkierunkowe umożliwiają precyzyjne określenie źródła sygnału dźwiękowego tylko w przypadku zastosowania dwóch aparatów słuchowych. Jeden aparat nie jest wystarczający do prawidłowego określania kierunku pochodzenia dźwięku. Prawidłowa lokalizacja sygnałów dźwiękowych jest szczególnie ważna dla osób prowadzących samochód lub przebywających często w większym gronie osób. Poprawia ona nasze bezpieczeństwo, a także orientację przestrzenną.

 

  • Dwa aparaty słuchowe gwarantują znacznie lepszą jakość słyszenia w towarzystwie kilku osób niż jeden aparat. Takie zastosowanie pozwala na najwyższy komfort słyszenia selektywnego w przypadku, w którym występuje kilka różnych źródeł dźwięków.

 

  • Zastosowanie dwóch działających prawidłowo aparatów jest szczególnie ważne w momencie prowadzenia rozmowy w hałaśliwym miejscu po to, aby w tej trudnej sytuacji wyłapać głos ludzki, a wyciszyć pozostałe dźwięki. Korzystając z jednego aparatu słuchowego możemy zachowywać się nienaturalnie nawet o tym nie wiedząc, np. starając się zrozumieć rozmówcę zamiast patrzeć mu w oczy nadstawiamy ucho, na którym znajduje się aparat słuchowy.

 

  • Stosowanie dwóch aparatów słuchowych pozwala na uzyskanie mocniejszego wzmocnienia dźwięku, dzięki czemu dobre słyszenie mowy można osiągnąć wykorzystując mniejszą głośność, ze względu na sumowanie dźwięków. Takie zjawisko korzystnie wpływa na rehabilitację słuchu, a także pozwala zaoszczędzić baterię w aparatach.

 

  • Aparat słuchowy nie tylko gwarantuje prawidłowe wzmocnienie sygnałów dźwiękowych, ale także odgrywa ważną rolę w zapobieganiu dalszemu rozwojowi ubytku słuchu. Zatem zastosowanie tylko jednego aparatu w przypadku niedosłuchu obuusznego może powodować coraz większe dysproporcje międzyuszne.

 

  • Dzięki korzystaniu z obuusznego protezowanie słuchu można osiągnąć większy komfort słyszenia także w przypadku dźwięków muzycznych, które posiadają inną specyfikę niż mowa ludzka. Najnowsze aparaty słuchowe wyposażone są również w specjalistyczne programy poprawiające jakość słyszenia muzyki i rozumienia mowy z telewizora.

 

  • W przypadku głębszych ubytków słuchu niekiedy pacjent odczuwa dyskomfort związany z szumami usznymi. Zastosowanie dwóch aparatów słuchowych w znacznie lepszym stopniu umożliwia maskowanie szumów usznych. Decyzja o używaniu jednego aparatu słuchowego wiąże się z ryzykiem pojawienia się szumów w uchu nieprotezowanym.

 

 

       Zdaniem wielu protetyków lepsze efekty zrozumienia mowy uzyskuje się nosząc dwa aparaty niższej klasy, niż jeden luksusowy aparat klasy premium. Wnioski te potwierdzają pacjenci zadowoleni z takiego rozwiązania.