Jak prawidłowo zadbać o słuch?
Słuch jest jednym ze zmysłów, który umożliwia interakcję ze środowiskiem. Pozwala doświadczać takich przyjemności, jak słuchanie muzyki lub odgłosów natury, a przede wszystkim dzięki niemu możemy komunikować się z innymi ludźmi. Zmysł ten jest również podstawą naszego bezpieczeństwa i orientacji w przestrzeni. Większość ludzi nie chroni go jednak w odpowiedni sposób, a często nawet nabierają nawyków szkodliwych dla słuchu, nie będąc świadomi skutków takiego postępowania. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na ochronę słuchu dla każdego.
1) Chroń się przed nadmierną ekspozycją na hałas:
Większość naszych Pacjentów, korzystających z aparatów słuchowych, miała w przeszłości częsty kontakt z hałasem, np. w miejscu pracy. Dlatego, narażając się na hałas, należy być bardzo ostrożnym i dbać o odpowiednią ochronę słuchu. Hałas jest obecny wszędzie: w ruchu drogowym, przy stanowisku pracy, a nawet w miejscach, w których spędzamy wolny czas. Aby się przed nim ochronić, należy skorzystać z następujących środków zapobiegawczych:
- Unikaj przebywania przez dłuższy czas w zamkniętym i głośnym otoczeniu;
- Trzymaj się z dala od głośników podczas koncertów i imprez;
- Unikaj nieprzerwanego słuchania głośnej muzyki przez dłuższy czas. Idealną głośność w przypadku głośników stanowi 80 decybeli, a muzyki nie należy słuchać dłużej niż 8 godzin.
- Korzystaj z ochronników słuchu jeśli przebywasz w pobliżu głośnych stanowisk pracy, jak np. w fabrykach lub na budowie, ale także jeśli jesteś narażony na hałas powstały w wyniku głośnych rozmów, np. będąc nauczycielem w szkole. W takich sytuacjach zalecamy noszenie ochronników słuchu, które wyeliminują zbyt głośne dźwięki, jednocześnie pozwalając usłyszeć mowę rozmówcy. Więcej informacji na temat ochronników słuchu znajdą Państwo w innym artykule: https://aparatus24.pl/ochronniki-sluchu-phonak.html
2) Prawidłowo czyść uszy
Większość ludzi czyści uszy za pomocą patyczków higienicznych. Jest to nieprawidłowa metoda, która może prowadzić do powstawania urazów i infekcji, których skutkiem bywa perforacja błony bębenkowej oraz powstanie niedosłuchu.
W związku z tym najlepszą formą higieny uszu jest czyszczenie za pomocą patyczków wyłącznie zewnętrznej części ucha. Nigdy nie wprowadzaj żadnych materiałów do przewodu słuchowego, ponieważ mogą one przepchnąć woskowinę do dalszych części ucha, utworzyć z niej tzw. czop woskowinowy i całkowicie zapchać ucho.
Czyszczenie przewodu słuchowego najlepiej jest zostawić specjaliście. Jeśli jednak nie chcesz udać się do laryngologa, to możesz spróbować wyczyścić przewód słuchowy za pomocą, przeznaczonych do tego, specjalistycznych płynów. Pamiętaj jednak, że nigdy nie należy stosować tej metody jeśli masz uszkodzoną błonę bębenkową.
3) Unikaj ciągłego korzystania ze słuchawek
Korzystanie ze słuchawek przez wiele godzin dziennie może nie tylko nieodwracalnie uszkodzić słuch, ale również powodować bóle głowy, szumy uszne i nerwowość. Słuchawki wytwarzają we wnętrzu ucha drgania akustyczne o dużym natężeniu, które osłabiają komórki słuchowe odpowiedzialne za odbiór dźwięku. Takie obciążenie może spowodować urazy, które mogą prowadzić do powstania niedosłuchu.
Aby zapobiec powstawaniu tego typu problemów, stosuj następujące środki ochronne:
- Najlepiej korzystaj ze słuchawek nausznych. Ich budowa lepiej rozprowadza dźwięk oraz zwiększa odstęp od ucha,
- Unikaj nieprzerwanego korzystania ze słuchawek dłużej niż godzinę i co godzinę rób przerwę,
- Nie przekraczaj natężenia 60 decybeli.
4) Regularnie odwiedzaj laryngologa.
Początkowo utrata słuchu nie jest dostrzegalna, ponieważ zazwyczaj postępuje powoli, a jej objawy są często lekceważone przez Pacjentów. Więcej informacji o objawach towarzyszących powstawaniu niedosłuchu przeczytasz w osobnym artykule: https://aparatus24.pl/jak-rozpoznac-niedosluch-u-swoich-bliskich.html
Pogorszenie słuchu jest nieodłączną częścią starzenia się organizmu, dlatego jeśli znajdujecie się Państwo w wieku powyżej 60 roku życia, to narażenie na powstanie niedosłuchu jest znacznie większe. W takim przypadku zaleca się wykonywanie badań kontrolnych minimum raz w roku. Dodatkowo oprócz badania stanu słyszenia lekarz może sprawdzić ogólny stan zdrowia uszu oraz zdiagnozować występowanie infekcji, alergii lub zapalenia.
Jeśli zauważysz u siebie pogorszenie słuchu, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem specjalistą. W przypadku nagłej utraty słuchu spowodowanej przez, np. uraz akustyczny, bardzo ważnym czynnikiem jest czas interwencji lekarskiej. Bardzo często szybka reakcja pozwala na odzyskanie słuchu lub jego znaczną poprawę.
Chcesz dowiedzieć się, w jakim stanie jest Twój słuch? Wykonaj test słuchu online:
https://aparatus24.pl/badanie-sluchu-online-test-darmowe.html
lub umów się na wizytę w jednym z naszych gabinetów: 61 866 76 31.